Zamów próbki

Elastyczny panel dekoracyjny imitujący drewno – instrukcja montażu

 

1. Przygotowanie podłoża

Podłoże powinno być suche oraz czyste od wszelkiego rodzaju zabrudzeń mogących obniżyć przyczepność. Można je też zagruntować preparatem gruntującym z danego systemu ociepleń.

 

2. Potrzebne narzędzia

Kątownik, ołówek, nożyk techniczny, paca zębata, wałek dociskowy lub paca, gąbka, pędzelek o szerokości 5-20 mm, pędzel do malowania (w przypadku efektu starego drewna rustic – guma do fugowania)

 

 3. Nakładanie kleju

Przed przystąpieniem do klejenia klej należy dokładnie wymieszać  do konsystencji pozwalającej uzyskać jego jednolitość. Na wcześniej zagruntowane podłoże nakładamy pacą zębatą warstwę kleju.

Powierzchnia nakładanego kleju uzależniona jest od stopnia skomplikowania danego elementu do wyklejenia panelem oraz temperatury otoczenia w jakiej wykonujemy tą czynność. Zaleca się nakładanie kleju na maksymalnie dwie lub trzy deski.

Nakładanie kleju oraz montaż deski zaczynamy od góry ściany w celu uniknięcia zabrudzeń dolnych partii kolejno układanych paneli.

Nie należy wykonywać montażu przy dużym nasłonecznieniu gdyż może to spowodować zbyt szybkie wysychanie kleju a tym samym utratę jego parametrów związanych z przyczepnością.

Montaż poniżej 5oC nie jest zalecany.

 

4. Docinanie

Deski docinamy za pomocą nożyka technicznego lub szlifierki kątowej. W wyznaczaniu linii cięcia pomocny będzie kątownik oraz metr.

 

5. Przyklejanie

Deskę układamy na ścianie na wcześniej położony klej. Możemy to zrobić bez fugi lub z jej dowolną szerokością. Następnie za pomocą gumowego wałka lub pacy dociskamy całą powierzchnię deski w taki sposób aby nie pozostawić pod nią pęcherzy powietrza będących przyczyną odwarstwiania się.

Nadmiar kleju oraz zabrudzenia powstałe w wyniku dociskania zmywamy mokrą gąbką.

 

6. Fugowanie – uzupełnianie ubytków

Deko-retusz lub klej rozcieńczamy z wodą do uzyskania konsystencji pozwalającej nam na jej nanoszenie za pomocą pędzelka. W ten sposób wypełniamy łączenia między deskami, naroża oraz uszkodzenia powstałe podczas montażu. Wszystkie te miejsca powinny być dokładnie zabezpieczone.

Jest to bardzo ważna czynność ponieważ zapobiega penetracji wody między deski, a tym samym chroni przed powstawaniem wykwitów oraz jej odwarstwianiem w późniejszej eksploatacji.

 

7. Gruntowanie

Przyklejoną oraz dokładnie zabezpieczoną deskę malujemy warstwą farby podkładowej Deko podkład za pomocą pędzla. Podkład jest zarazem tłem pozwalającym nam uzyskać efekt cieniowania.

Tak pomalowaną deskę pozostawiamy do wyschnięcia.

 

8. Malowanie

Kolejnym etapem jest malowanie deski preparatem nadającym efekt drewna Deko lazur za pomocą pędzla. Preparatu nie należy rozcieńczać z wodą gdyż zostanie osłabione działanie wzmacniające i hydrofobizujące.

 

Preparat na bazie dyspersji akrylowych z dodatkiem silikonowych preparatów hydrofobizujących do końcowego malowania. Środek może być stosowany na zewnątrz i wewnątrz budynków. Po całkowitym wyschnięciu i związaniu odporny na wilgoć, brak efektu mlecznienia.

Bazowy środek wiążący – dyspersja akrylowa. Zużycie – ok. 0,3 l/m2, uzależnione od podłoża. Gęstość – ok. 1,0g/cm3.

Przechowywanie – 12 miesięcy w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w pomieszczeniu chłodnym temp. +5oC do +25oC. Okres przydatności do użycia 12 miesięcy.

 

9. Efekt starego drewna

Ostatnim dodatkowym etapem jest uzyskanie efektu cienia starego drewna. Po nałożeniu warstwy Deko lazur przecieramy deskę gumą do fugowania. Lazur nanosimy maksymalnie na dwie lub trzy deski aby zachować świeżość potrzebną do wykonania opisywanej czynności.

Zabieg pozwala uzyskać niebanalny efekt który przedstawia nasza kolekcja desek.

 

 

Inne ważne uwagi:

1. Zaleca się przed przystąpieniem do prac wyjęcie okładzin z opakowania oraz ich rozłożenie na czystej, płaskiej powierzchni w celu rozprostowania.

2. Jeśli jest to możliwe najlepiej przykleić panel przed położeniem tynku bądź innej struktury towarzyszącej. Na ten czas krawędzie desek zabezpieczamy taśma, a sam panel folią.

Czynność tą wykonujemy dopiero po całkowitym wyschnięciu desek.

 

Ważne!

Pamiętaj!  Tylko położenie surowego panela oraz jego pomalowanie na ścianie da Ci 100% pewność że łączenia oraz sam panel jest odpowiednio zabezpieczony.