Elastyczne deski elewacyjne(okładzina)

Deski elastyczne – najważniejsze informacje
Elewacja powinna chronić budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wybierając rodzaj wykończenia wierzchniego, należy pamiętać nie tylko o parametrach bezpieczeństwa, ale także o estetyce. Na przykład można wykorzystać deski elastyczne dostępne w ofercie Deko-Styl. Są to rozwiązania trwałe, odporne na działanie warunków atmosferycznych. Ich montaż jest bardzo prosty, można go wykonać samodzielnie i w krótkim czasie. Elewacja to wizytówka całego domu, warto więc o nią zadbać. Ponadto elastyczne deski można stosować również we wnętrzach. Są one tańsze od naturalnych i całkiem ekologiczne. Wymagają mniejszego nakładu pracy, a efekt jest zachwycający.

Drewno, a okładzina zewnętrzna i wewnętrzna

Drewno to jeden z najstarszych materiałów stosowanych do wykańczania powierzchni w środku domu i na zewnątrz. Jest bardzo popularne, ma szeroki zakres możliwych zastosowań. Naturalne drewno wymaga jednak znacznych nakładów finansowych ze względu na pewne kwestie praktyczne – zastosowanie na elewacji (jest drogim materiałem) oraz utrzymanie w dobrym stanie (charakteryzuje się bardzo dużą wrażliwością na czynniki zewnętrzne). Z tego względu lepiej wybrać inne rozwiązanie, równie piękne, ale tańsze w zastosowaniu i łatwiejsze w utrzymaniu. Deko-Styl w swojej ofercie proponuje produkty, którymi z powodzeniem można zastąpić naturalne drewno i stworzyć atrakcyjną elewację domu. Wybierając okładziny elewacyjne zewnętrzne, unikasz problemów pojawiających się przy wykorzystaniu naturalnego surowca: potrzeba specjalistycznej renowacji i konserwacji oraz zmiany koloru w czasie. Przede wszystkim dają one niezwykły efekt dekoracyjny, który można uzyskać przy znacznie niższych kosztach (w porównaniu z naturalnymi deskami drewnianymi mocowanymi do elewacji).

Zalety okładziny elewacyjnej

Deska drewnopodobna ma wiele zalet, wśród których należy przede wszystkim wspomnieć o następujących:

  • trwałość – jest odporna na zabrudzenia, ponadto nie odkształca się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza, nie jest podatna na warunki atmosferyczne,
  • efekt pięknej faktury drewna – dzięki szablonom nadającym niepowtarzalny design i bogatej palecie kolorów można osiągnąć doskonałą imitację naturalnego drewna,
  • montaż nie wymaga profesjonalnego przygotowania. To zadanie dla majsterkowiczów-amatorów,
  • nie wymaga specjalnej konserwacji – zabrudzoną powierzchnię można wyczyścić ściereczką namoczoną wodą.

Okładziny elewacyjne z tworzyw sztucznych – oryginalny design i wiele możliwości

Drewno – w naturalnej postaci lub imitacji – sprawia, że nasz dom staje się częścią otaczającego nas środowiska. Efekt jest zależny od tego, jaki gatunek drewna wybierzesz: dąb, jodła, sosna, świerk itp., a także, na jaki sposób ułożenia plastrów się zdecydujesz: poziomo, pionowo lub po przekątnej. Drewno jest bardzo uniwersalne i można z nim łączyć kolory, kształty, a nawet style, aby stworzyć atrakcyjne, niepowtarzalne wnętrza. Z tego powodu okładziny elewacyjne z tworzyw sztucznych są idealne do tworzenia unikalnego stylu, ale pozostającego w zgodzie z naturą.

Jak montować okładziny imitujące drewno?

Kładzenie na ścianę okładziny elewacyjnej jest bardzo proste. To zadanie nawet dla amatora. Proces ten składa się z kilku kroków:

  1. Przygotuj podłoże - musi być suche oraz pozbawione jakichkolwiek zabrudzeń.
  2. Skompletuj narzędzia - kątownik, ołówek, nożyk techniczny, paca zębata, wałek dociskowy lub paca, gąbka, pędzelek o szerokości 5-20 mm.
  3. Przystąp do nakładania kleju - pamiętaj, aby jego konsystencja była jednolita, dokładnie go zatem wymieszaj. Posmaruj ścianę klejem, posługując się pacą zębatą. Smaruj maksymalnie 2, 3 deski, zaczynaj od jej górnej części. Zwróć uwagę na pogodę - jeśli świeci zbyt intensywne słońce, zrezygnuj, gdyż klej może szybko wyschnąć oraz stracić przyczepność. Jeśli temperatura wskazuje poniżej 5 stopni Celsjusza, również przełóż pracę na inny dzień.
  4. Jeśli musisz dociąć deski, wykonaj to przy pomocy nożyka technicznego lub szlifierki kątowej.
  5. Na wcześniej nałożony klej ułóż deskę, dociśnij za pomocą gumowego wałka lub pacy tak, aby nie powstały pęcherzyki powietrza.
  6. Rozcieńcz klej z wodą, aby uzyskać konsystencję umożliwiającą naniesienie jej za pomocą pędzelka. Wypełnij łączenia między deskami, naroża oraz uszkodzenia powstałe podczas montażu.
  7. Jeśli już przykleiłeś i zabezpieczyłeś deskę, pomaluj ją warstwą farby podkładowej. Uzyskasz tym efekt cieniowania. Pozostaw do wyschnięcia. - usunąc
  8. Pomaluj deskę preparatem nadającym efekt drewna. Nie rozcieńczaj go z wodą!
  9. Jeśli chcesz uzyskać efekt starego drewna, przetrzyj deskę gumą do fugowania.

Kilka prostych kroków, a możesz uzyskać niebanalny, oryginalny efekt. Spróbuj sam!